Japon akademisyen ikram edilen bir bardak çay ile müslüman oldu: Türkiye’yi görmeyen boşuna yaşıyor

Osaka Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi alırken Türk arkadaşı İbrahim ile tanışan ve Türk çayının tadına vurulan 65 yaşındaki Okawa Hiroshi, Türk kültürüne olan ilgisini derinleştirmek için Türkiye’ye yolculuk etti. Bu yolculuk, onun hayatını köklü bir şekilde değiştirdi.

MÜSLÜMAN OLDU

1978’de başlayan bu dostluk, Okawa’nın Türkiye’ye olan merakını körükledi ve onu 1982’de İstanbul’a, Türkçe öğrenmeye ve daha sonra Müslüman olmaya yönlendirdi. İstanbul’da bir kütüphanede Fatih isimli bir Türkle tanışması, onun İslam’ı keşfetmesine ve bu dine geçiş yapmasına vesile oldu.

TÜRK DİLLERİ ÜZERİNE ÇALIŞTI

Okawa, İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine başladı, ancak iki yıl sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Türk Halkbilimi üzerine eğitimine devam etti. Burada, Türk dilleri üzerine yoğun bir şekilde çalıştı ve Macaristan, Bulgaristan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’da dil araştırmaları yaptı.

TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ YAPTI

Kazakça üzerine yüksek lisans tezini tamamlayan Okawa, 2001’de Japonya’ya dönerek Türkçe öğretmenliğine başladı ve Türkçe, Kazakça, Kırgızca ve Özbekçe dillerinde gramer kitapları yazdı. 2011-2019 yılları arasında Japonya Dışişleri Bakanlığı Yabancı Diller Enstitüsünde Türkçe ve Kazakça öğretmenliği yaptı.

“BOŞUNA YAŞIYOR”

“Türkiye’yi görmediyseniz boşuna yaşamışsınız” diyen Okawa, Türkiye’nin zengin tarihi ve kültürünü her fırsatta öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor. Japonya’da yaşarken bile Türk çayını cam bardakta içmeyi sürdürüyor ve Türk kültürüne olan sevgisini herkese yayıyor.

JAPON-TÜRK İLİŞKİLERİ İÇİN…

Ertuğrul Fırkateyni’nin hikayesi, Okawa için iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir yer tutuyor. Kuşimoto’da Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Anıtı ve Müzesi’ne yerleşmeyi planlayarak, Türk-Japon ilişkilerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Okawa’nın hikayesi, farklı kültürler arasında köprüler kurmanın ve yeni bir dil öğrenmenin hayatı nasıl zenginleştirebileceğinin güzel bir örneğini sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir